تبلیغات
هوش مصنوعی - كاربرد سیستمهای خبره در حسابداری و امور مالی
 
هوش مصنوعی
 
 

 

یكی از پر رونق ترین زمینه های كاربرد سیستمهای خبره، حوزه و تجزیه و تحلیلهای مالی است . یكی از مناسب ترین زمینه‌های كاربرد سیستمهای خبره حوزه حسابداری و امور مالی است . امروزه انواع زیادی از سیستمهای خبره برای كاربردهای مختلف در این شاخه از دانش بشری ساخته شده است كه در مورد استفاده گروههای مختلفی از تصمیم گیرندگان نظیر مدیران شركتها و سازمانها، حسابداران، تحلیلگران مالی ، كارشناسان مالیاتی و بالاخره عامه مردم قرار می گیرد حتی متخصصین و كارشناسان حوزه های مختلف دانش حسابداری و مالی از این نرم افزارهای پر جاذبه به عنوان وسیله ای برای یافتن « حدس دوم » و اطمینان بیشتر نسبت به یافته ها و قضاوت های شخصی خود استفاده می كنند .

كاربردهای مختلفی از سیستم های خبره را در سه زمینه حسابداری، حسابداری مدیریت و امور مالیاتی به شرح ذیل می باشد :

§         حسابرسی : ارزیابی ریسك – تهیه برنامه حسابرسی – فراهم آوردن كمكهای فنی – كشف تقلبات و جلوگیری از آنها

§         حسابداری مدیریت : قیمت گذاری محصولات و خدمات – تعیین بهای تمام شده – طراحی سیستمهای حسابداری – بودجه بندی سرمایه ای – انتخاب روش حسابداری – ارزیابی اعتبار – ایجاد و برقراری كنترل

امور مالیاتی : توصیه های مالیاتی – محاسبه مابه التفاوتهای مالیاتی – برنامه‌ریزی مالی شخصی .

تحلیلگران مالی نیز امروزه یكی از استفاده كنندگان سیستم های خبره هستند به هنگام بررسی وضعیت مالی یك شركت یا مشتری معین، تحلیگران مالی در كنار برداشت خود از داده های مالی، نظر سیستم خبره را نیز به عنوان یك نظر تخصصی اضافی در اختیار دارد و در مواردی كه این نظر یا قضاوت دوم با نظر خود او مخالفتی داشته باشد تلاش می‌كند تا در تحلیلهای خود دقت بیشتری به عمل آورده و حتی در مواردی تجدید نظر كند سیستمهای خبره در مورد بررسی صورتهای مالی شركت قبل از ارائه به مدیران ارشد بررسی گزارشهای واصله از شعب یا شركتهای تابعه شركت ارزیابی یك شركت ارزیابی اعتبار مالی فروشندگان و خریداران (طرفهای تجاری ) و در بسیاری از زمینه های دیگر مالی امروز كاربردهای خود را یافته اند.

 

برای گذراندن دوره های تخصصی برنامه نویسی و شبکه به شرکت بین المللی اموزش علوم و فناوری اطلاعات سروش سپاهان ( سیتکو ) مراجعه نمایید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : sh mirzaei
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :