تبلیغات
هوش مصنوعی - موتور استنتاج (Inference Engine)
 
هوش مصنوعی
 
 
سه شنبه 14 شهریور 1391 :: نویسنده : sh mirzaei

 

حتی زمانی که قلمرو دانش را با قوانین نمایش می دهیم، باز هم یک فرد خبره باید مشخص کند که کدام قوانین را برای حل مساله خاصی به کار می برد. علاوه بر این باید مشخص کند که این قوانین را در چه رده ای به کار می برد. به طور مشابه یک سیستم خبره نیاز خواهد داشت تا تصمیم بگیرد که چه قانونی و در چه مورد و رده ای باید برای ارزیابی انتخاب شود.

دستگاه استنتاج در واقع قلب یك سیستم خبره است. یك نظام پیچیده كه قواعد استنتاج را كه به صورت مجموعه ای از قواعد "اگر ... پس ..." برای یافتن پاسخ یا قضاوت نهایی به كار می گیرد چیزی كه سیستم خبره را سیستم خبره می‌كند روشی است كه این قواعد براساس آن مورد پردازش قرار می گیرند .دستگاه استنتاج برای رسیدن به قضاوت می تواند به دو صورت عمل كند و در واقع از سلسله مراتب قواعد استدلال به دو طریق عبور كند یكی از دو شیوه روش استدلال پیش رو است كه از داده ها شروع می كند و به نتیجه می رسد یعنی با درنظر گرفتن داده های مربوط به موضوع مورد سوال از (اگر) ها شروع كرده و به نتایج یا (پس) های مناسب می رسد به عبارت دیگر در زنجیره پیش رو از مقدمات به نتایج می رسیم، روش دوم استنتاج آن است كه از نتایج شروع می كند و برای چنان نتایج مشخص به دنبال مقامات یا شرایط اولیه مناسب می گردد به عبارت دیگر نقطه شروع (پس) ها هستند و از آن ها به (اگر) ها دست می یابد. روش اول استنتاج را روش مبتنی بر داده و روش دوم را روش مبتنی بر هدف می خوانند .

 

برای گذراندن دوره های تخصصی برنامه نویسی و شبکه به شرکت بین المللی اموزش علوم و فناوری اطلاعات سروش سپاهان ( سیتکو ) مراجعه نمایید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : sh mirzaei
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :