تبلیغات
هوش مصنوعی - برنامه‌نویسی منطقی
 
هوش مصنوعی
 
 
چهارشنبه 29 شهریور 1391 :: نویسنده : sh mirzaei

دهه ۱۹۷۰ یک الگوی دیگر برای محاسبات در برنامه‌نویسی AI ارائه شد.  Prolog یا همان برنامه‌نویسی منطقی (Programming Logic) اولین زبان برنامه‌نویسی بر مبنای منطق است. اساس Prolog شامل یک روش برای مشخص کردن گزاره‌های محاسبات گزاره‌ای و تصمیمات محدود است.  برنامه‌نویسی در Prolog شامل مشخصات حقیقی در مورد اشیا و ارتباط بین آنها و قوانینی است که این ارتباطات را مشخص می‌کند.  Prolog با برنامه‌نویسی تابعی در نحوه محاسبه نتیجه کاملا متفاوت است، زیرا نحوه محاسبه نتیجه را مشخص نمی‌کند، بلکه تنها ساختاری منطقی نتیجه را ارائه می‌دهد.

با استفاده از Prolog برنامه‌نویسی می‌تواند در یک سطح خیلی خلاصه و کاملا نزدیک به مشخصات یک مساله انجام گیرد.  Prolog هنوز هم تهیه زبان برنامه‌نویسی منطقی است.

Prolog در بیشتر زمینه‌های AI مانند سیستم‌های خبره، پردازش زبان طبیعی به طور موفقیت‌آمیزی استفاده شده که امتحان خود را در زمینه‌های دیگری مانند سیستم‌های مدیریت پایگاه داده نیز پس داده است.  جملات برنامه‌های Prolog شامل مجموعه‌ای از جملات به نام بند (Clause) هستند که برای نمایش داده‌ها و برنامه‌ها استفاده می‌شوند. یک واژه می‌تواند یک ثابت (نام‌های نمادین یا حروف بزرگ)، یک قیفر (نماد‌هایی که با حروف کوچک شروع می‌شوند مانند x) یا یک تابع باشد. فرآیند استنتاج Prolog شامل ۲ مولفه اصلی است:

۱ ـ روش جستجو(Search): برای جستجو میان حقایق و قوانین در پایگاه دانش به کار می‌رود.

۲ ـ یکسان‌کننده (Unifier): برای تطبیق الگو و باز گرداندن اتصالاتی که یک عبارت صحیح می‌سازد، کاربرد دارد. یکسان‌‌سازی در Prolog بسیار مهم و دارای پیچیدگی‌های خاص خود است و معمولا روی ۲ واژه به کار می‌رود و سعی می‌کند با ترکیب آن دو یک واژه جدید تشکیل بدهد.  Prolog از یک روش جستجوی عمقی (Depth first search) استفاده می‌کند. که این روش برای پیمایش فضای جستجو به کار می‌رود.


برای گذراندن دوره های تخصصی برنامه نویسی و شبکه به شرکت بین المللی اموزش علوم و فناوری اطلاعات سروش سپاهان ( سیتکو ) مراجعه نمایید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : sh mirzaei
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :